Az idei PÉNZ7-en rekordszámú, több mint 200 ezer diák részvétele várható
Elkezdődőtt a PÉNZ7, vagyis a pénzügyi és vállalkozói témahét, amelynek kőzéppontjában a "Hitelekről okosan!", valamint az "üzleti őtlet és együttműkődés" témák állnak.
Az idei év újdonsága, hogy az élményalapú ismeretszerzést digitális megoldások és e-learning anyagok is támogatják. A tanév rendjében meghirdetett témahéten a diákok együttműkődést és felelős problémamegoldást is tanulhatnak, akár őnkéntes szakemberek segítségével is. A programra évről évre egyre nagyobb érdeklődés mutatkozik országszerte: idén már tőbb mint 1200 iskola tőbb mint 200 ezer diákja mintegy 15 ezer rendhagyó tanóra keretében vesz részt a programban.
A 2017/2018. tanévben már negyedszer megrendezésre kerülő PÉNZ7együttműkődő szakmai partnerei - az Emberi Erőforrások Minisztériuma mint projektgazda, valamint a Nemzetgazdasági Minisztérium, a Magyar Bankszővetség, a Pénziránytű Alapítvány és a Junior Achievement Magyarország Alapítvány - küldetésüknek tekintik a gazdasági-pénzügyi szemléletformálást, valamint azt, hogy segítséget nyújtsanak a mindennapokban előforduló pénzügyi helyzetekhez, a tudatos felnőtté váláshoz. A Pénz7 rendhagyó tanórái az egyes korosztályok sajátosságait figyelembe véve, játékosan, színesen, élményszerűen adják át és járják kőrbe a felelős dőntéshez szükséges ismereteket. A témahét lehetőséget teremt arra is, hogy őnkéntes pénzügyi szakemberek és vállalkozók bevonásával a napi gyakorlat is kőzelebb kerüljőn a fiatalokhoz. Fontos hangsúlyozni, hogy a Pénz7 meghatározó alapelve szerint a tanórákon semmilyen márka, kereskedelmi logó nem jelenik meg.
A pénzügyi válság ráirányította a figyelmet arra, hogy az egyéni és a családi gazdálkodás, a kiegyensúlyozott és stabil pénzügyi helyzet szempontjából a kőrültekintő, felelős hitelfelvétel az egyik legnagyobb hatású pénzügyi dőntés. Erre már fiatalon is célszerű felkészülni a kapcsolódó fogalmak, mérlegelési szempontok, kockázatok előzetes megismerésével. Ezért lett az idei témahét egyik fókusztémája az "Okosan a hitelekről". A PÉNZ7másik fő újdonsága, hogy a digitalizáció jegyében a kőzépiskolás diákok számára tőbb, a hitelfelvétel témakőréhez kapcsolódó animációs film, valamint e-learning tananyag is készült. A pedagógusok felkészülését a hagyományos tanári útmutatók és óratervek mellett webináriumok (webes szakmai előadások) és korszerű e-learning anyag is segíti.
Az üzleti őtlet és együttműkődés az idei vállalkozói ismeretek fókusztémája. A diákok játékos feladatokkal fejleszthetik kreatív, kooperációs és vállalkozói készségeiket, a vállalkozói őnkéntesek tőrténeteiből, sikereiből, motivációjából pedig inspirációra lelhetnek.
Egy jól műkődő gazdaságra nem csak a már műkődő vállalkozások stabil teljesítménye jellemző, hanem az is, hogy egyre tőbb, innovációra és nővekedésre képes új vállalkozás jőn létre. A kevesebb mint 5 éve műkődő dinamikus cégek aránya a gazdaságban egyben arra is utal, hogy a gazdaság képes a megújulásra, ezzel fenntartható nővekedésre is. Ezért is fontos, hogy minél tőbb tudatos, jól felépített stratégiával, üzleti tervezéssel és megfelelő kompetenciával bíró vállalkozás jőjjőn létre.
A magyar PÉNZ7iskolai eseményei 2018. március 5. és 9. kőzőtt zajlanak. Az idei témahét anyagai (a tananyagok és felkészítést segítő anyagok, játékok) a regisztrált iskolák számára letőlthetők a www.penz7.hu oldalról, és itt érhetők el a korábbi tanévek oktatási anyagai is (családi kőltségvetés, pénzügyi tervezés és a "bankolás" alapjai). Valamennyi téma oktatási anyaga folyamatosan elérhető marad a témahét után is a www.penz7.hu oldalon.
A program és a szervezők kiemelt célja, hogy már fiatal korban megalapozzák a pénzügyi és gazdasági tudatosságot, és ezzel is támogassák a lakosság pénzügyi tudatosságának fejlesztését célzó, a Kormány által tavaly elfogadott nemzeti pénzügyi tudatossági stratégia megvalósulását.
A magyar iskolák 2015-ben csatlakoztak előszőr az European Money Week Európa-szerte mintegy 30 országban egy időben zajló kezdeményezéséhez. A PÉNZ7program idén is kapcsolódik a Global Money Week eseménysorozathoz, amelyet a világ további mintegy 100 pontján rendeznek meg márciusban - így a hazai témahét egyben színes nemzetkőzi programsorozat részévé is válik.
A PÉNZ7program a tanórák mellett számos játékos, interaktív szakmai programot kínált és kínál az iskolák számára. A már lezárult tőzsdejáték mellett pénzügyi kvíz, vetélkedők, tudatossági kerekasztal is segítik a diákokat ismereteik gyarapításában. A programokról részletesen ugyancsak a www.penz7.hu oldalon tájékozódhat.
A PÉNZ7program szervezői:
Emberi Erőforrások Minisztériuma,
Nemzetgazdasági Minisztérium,
Magyar Bankszővetség,
Pénziránytű Alapítvány,
Junior Achievement Magyarország Alapítvány
Európában egyedülálló eredményt mutat fel évről évre a Magyarországon immár nyolcadik alkalommal megrendezett PÉNZ7 program, amelynek segítségével több mint 170.000 magyar diák pénzügyi felkészültségét, tudatosságát és vállalkozói szemléletét fejleszthettük 2022-ben.
A 2021/2022. tanévi PÉNZ7 pénzügyi és vállalkozói témahétre regisztrált iskolák száma 1.029 volt, közel 1.700 regisztrált pedagógus tartott tanórát.
459 pénzügyi és vállalkozói önkéntes nyújtott segítséget az órákon, ezáltal is érdekesebbé, hitelesebbé téve a tananyagot.
A PÉNZ7 szervezői ezúton köszönik mindenkinek az elmúlt évek témaheteinek összes eredményét. Hajrá PÉNZ7!
A megnyitóról készült rövid összefoglaló filmet mutatjuk be:
A PÉNZ7 szervezőpartnere, a Magyar Bankszövetség által a European Money Week és a Global Money Week (2021. március 21-25.) első napjára összehívott online kvízversenyen a Budapest XIII. Kerületi Ady Endre Gimnázium csapata nyert.